niedziela, 31 sierpnia 2014

Pierogi z łososiem i szpinakiem

Zawsze uwielbiałam piątki. Nie tylko za nadchodzący weekend, ale głównie za pyszne pierogi serwowane przez mamę najczęściej w ten dzień. Polane sporą ilością roztopionego masła i jedzone zawsze w dużym gronie. Oraz wspólne wyliczanie, kto zjadł więcej. Dzisiaj zapraszam na pyszne pierożki, które mogą być miłą odmianą od popularnych pierogów ruskich albo stanowić dla nich doskonałe towarzystwo :)
W ich smaku dominuje łosoś, więc jeśli za nim nie przepadacie to zmniejszcie jego ilość na rzecz innego składnika. Szczególnie ważne jest dokładne odparowanie wody podczas duszenia szpinaku, ponieważ farsz wyjdzie trochę miękki i wodnisty, przez co ugotowane pierożki robią się płaskie. Ale komu by to przeszkadzało? :) Czy u Was również robi się kilka rodzajów pierogów równocześnie, a farsz i ciasto wyrabiane są na oko? ;) Najlepszego ciasta pierogowego mojej mamy nie jestem w stanie z tego powodu przytoczyć ani go powielić, ale mogę polecić Wam równie dobre ciasto, z którym bardzo dobrze się pracuje, a pierogi nie rozklejają się podczas gotowania

Składniki (na około 60-70 pierożków z kółka o średnicy 5,5 cm):

Ciasto:
-  4 szklanki mąki,
- 330 ml gorącej wody,
- 1 duże jajko,
- 1 łyżka oleju lub masła,
- 1 łyżeczka soli.

Farsz:
- 100 g łososia wędzonego,
- 300 g twarogu,
- 200 g szpinaku świeżego lub mrożonego*,
- 100 g sera mozzarella,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1-2 łyżki oleju,
- sól, pieprz.

Wykonanie:
Czosnek przecisnąć przez praskę lub drobno posiekać. Razem z drobno pokrojoną cebulą podsmażyć na oleju. Dodać pokrojony lub rozdrobniony szpinak i dusić kilka minut do odparowania wody. Ostudzić. Mozzarellę odsączyć z wody i zetrzeć na tarce, dodać rozdrobiony twaróg, drobno pokrojonego łososia i ostudzony szpinak. Całość wymieszać i doprawić farsz do smaku.

Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto. Podzielić na 3 części. Jedną z nich rozwałkować podsypując mąką na grubość ok. 2 mm. Z ciasta wykrawać krążki, a na nich układać po łyżeczce farszu (najlepiej formując kuleczki). Sklejać pierogi i odkładać np. na deskę do krojenia podsypaną mąką. Opcjonalnie można przykryć pierogi ściereczką, żeby za bardzo nie wyschły. Tak samo postąpić z pozostałą częścią ciasta.

Pierogi wrzucić do gotującej się wody i natychmiast zmniejszyć moc palnika. Gotować w lekko osolonej wodzie z łyżką oleju ok. 3-4 minuty od ich wypłynięcia. Podawać z roztopionym masłem, śmietaną lub sosem czosnkowym.

Smacznego! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz